Intymność

Podobno czeskie towarzystwo psychologów wydało oświadczenie w którym wyjaśniało, że nie ma się czym martwić kiedy ich rodacy mówią do swoich pupili czy roślin, przebywając na kwarantannie i w takiej sytuacji nie ma powodu kontaktować się z psychologiem. Tłumaczyli również, że jak najbardziej śmiało mogą dzwonić, kiedy ich pupile czy ulubiony fikus zaczną odpowiadać.

Tak w ogóle mówienie do roślin wpływa na nie pozytywnie i sprawia, że rosną większe i lepiej się rozwijają (udowodniono naukowo - badań tego rodzaju przeprowadziło Royal Horticultural Society (RHS) jeszcze w 2009 roku).


Pan Jezus mówi dzisiaj do nas, że dzięki Jego słowu wypowiedzianemu do nas nie tylko wzrastamy, ale również jesteśmy oczyszczeni. Trwając w Jezusie możemy wydawać dobre owoce.

Grackie słowo meinate w dzisiejszym tekście jest przetłumaczone jako „trwać”. Ma ono jednak bardzo duży ładunek znaczeniowy i można by je przetłumaczyć jako: wrośnięcie, zakorzenienie egzystencjalne, albo zamieszkanie w kimś, bardzo intymna bliskość.

Bez osobowej relacji z Jezusem nie możemy wydawać dobrych owoców. ON pragnie abyśmy z Nim wspólnie zamieszkali, a więc: spotykali się z Nim, dzieli się swoimi radościami i smutkami, rozmawiali z Nim, razem wychodzili…
 

Jeżeli ludzi potrafią traktować swoje zwierzaki ( nie wiem czy rośliny także) jak członków rodziny, to tym bardziej nie powinno nam być wstyd, że Jezusa redukujemy tylko do roli złotej rybki czy ratownika w ciężkich dla nas sytuacjach?


Jeżeli chcesz trwać w Jezusie to zadbaj o:

1. Regularną modlitwę (pojmowaną jako spotkanie z kimś kto żyje i mnie słucha, oraz pragnie do mnie mówić), adoracje Najświętszego Sakramentu, różaniec, drogę krzyżową, rozważanie w sercu pisma świętego

2. poważną lekturę duchową

3. realizowanie uczynków miłosierdzia w swoim życiu

4. częste przyjmowanie Eucharystii

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Inne artykuły autora

1 procent

Intymność

Dobry Ksiądz