Michalici

Święty Mikołaj w Pewli Ślemieńskiej

13-12-2021

facebook twitter
6 grudnia do naszego kościoła zawitał wyjątkowy Gość...

6 grudnia w Kościele obchodzimy wspomnienie św. Mikołaja z Miry. Żył on na przełomie III i IV wieku, pochodził z małego miasteczka Patara w Licji. Był jedynym dzieckiem szlachetnych, bogatych i pobożnych rodziców. Dorastając wyrzekł się kobiet, rozrywek, polityki i handlu, a poświęcił swoje życie Bogu. Po śmierci rodziców postanowił rozdać cały swój majątek ubogim, stawał w obronie pokrzywdzonych. Podczas wyboru nowego biskupa Miry postanowiono, że wybrany zostanie człowiek, który pierwszy z rana wejdzie do katedry, był to Mikołaj. Jako biskup wspierał naukę o Trójcy Świętej, przeciwstawiał się Arianizmowi i zwalczał pogaństwo. Źródła nie przytaczają nam dokładnych okoliczności śmierci Mikołaja. 

Dzięki swojej wielkoduszności został zapamiętany jako osoba pomagająca, która dawała najbiedniejszym podarki. Z całą pewnością do dzisiejszych czasów zachowała się tradycja, że 8 grudnia św. Mikołaj z Miry przynosi tym najmłodszym prezenty. Święty Mikołaj odwiedził również naszą parafię, aby obdarować młodzież i dzieci z naszej miejscowości. O godzinie 17:30 po Mszy Świętej został powitany zacny Gość. Postanowił obdarować Służbę Liturgiczną Ołtarza oraz Dzieci Maryi i pozostałe grzeczne dzieci – nie pomijając również tutejszych kapłanów. Radość ze spotkania była wilka, można było zauważyć uśmiech na twarzy tych najmłodszych oraz starszych. Nasze dzieci musiały być bardzo grzeczne, skoro nie została wręczona ani jedna rózga.

Wspomnienie Świętego Mikołaja uzmysławia każdemu z nas, że najdrobniejszy prezent dany prosto z serca wywołuje uśmiech i wdzięczność, których tak brakuje w dzisiejszym świecie. Chcemy również zachęcić tych najmłodszych, aby udzielali się w Liturgicznej Służbie Ołtarza oraz Dzieciach Maryi. Jeżeli jest Ktoś zainteresowany to zapraszamy. Służba przy Ołtarzu przez bycie ministrantem lub scholanką jest wielkim wyróżnieniem, ale również możliwością rozwoju swoich zainteresowań.