Michalici

Sierpień miesiącem abstynencji

12-08-2024

facebook twitter
Miesiąc sierpień jest miesiącem abstynencji. Czym jest trzeźwość, a czym abstynencja.

Historia

Miesiąc sierpień, jako miesiąc abstynencji od alkoholu jest obchodzony w Polsce od 1984 roku. Wybór sierpnia był ciekawym rozwiązaniem, ponieważ w tym miesiącu Kościół Katolicki obchodzi kilka świąt Maryjnych. To właśnie w tym miesiącu, dokładnie 26 sierpnia 1956 roku zostały złożone Jasnogórskie Śluby Narodu. Jedno z przyrzeczeń zapisanych przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego brzmiało: „Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości”.

 

Alkohol – zagrożenie społeczne

Statystyczny Polak spożywa ok. 10 litrów czystego spirytusu. Porównując statystyki jeszcze 100 lat temu spożycie alkoholu przez Polaków wynosiło od 1 do 3 litrów na osobę. Już w tamtych czasach Apostoł Trzeźwości bł. ks. Bronisław Markiewicz pisał, że Polska będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale. Zagłębiając się w statystyki możemy zauważyć, że ok. miliona osób jest uzależnionych od alkoholu. Od 2 do 3 milionów osób regularnie się upija. Według statystyk Służby Więziennej w Polsce możemy zauważyć, że pijący i alkoholicy popełniają częściej przestępstwa niż ludzi tej samej płci i tym samym wieku nie należący do intensywnie pijących.

 

Alkoholizm – zagrożenie dla zdrowia

Alkohol bardzo mocno oddziałuje na organizm człowieka. Ma on negatywny wpływ na: układ pokarmowy, układ krwionośny, wątrobę, trzustkę, układ nerwowy, układ oddechowy.

Alkohol ma właściwości drażniące dla układu pokarmowego. Pobudza produkcję soków trawiennych. Zaburza łaknienie i może doprowadzić do całkowitego zahamowania procesów trawiennych. U nadużywających alkoholu bardzo często pojawia się choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jeżeli chodzi  układ krwionośny spożycie alkoholu powoduje wychłodzenie organizmu, co może okazać się niebezpieczne. Powstające choroby serca powodowane są w wyniku toksycznego działania alkoholu. Objawami jest przyśpieszona akcja serca, zaburzenia jego rytmu, skrócony oddech.

Szczególnie narażona na działanie alkoholu jest wątroba. Możemy tutaj zaliczyć takie choroby jak: marskość wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, tłuszczowe zwyrodnienie wątroby.

 

Abstynencja, a trzeźwość.

Kościół poprzez sierpień nie zaprasza nas do trzeźwości, ale abstynencji. Chociaż w naszej kulturze naprzemiennie używamy tych słów, mają one zupełnie inne znaczenie.

Poprzez abstynencje rozumiemy brak spożywania alkoholu czy substancji psychoaktywnej, od której jest się uzależnionym. Osoby żyjące w abstynencji świadomie podejmują rezygnację z substancji ze względów zdrowotnych, społecznych lub podobnych.

Trzeźwość nie odnosi się tylko do alkoholu, ale również do środków psychoaktywnych. Osoba trzeźwa nie spożywa żadnych substancji szkodzących zdrowiu. Sobą taka dąży do zdrowego i racjonalnego stylu życia.

Możemy zauważyć, że abstynencja jest pewnym krokiem w kierunku trzeźwości.

 

Zaproszenie do wyzbycia się alkoholu

Kościół nigdy nie nakazywał a zachęcał do abstynencji. Jak dobrze wiemy spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu i doprowadzanie się do stanu upojenia alkoholowego uderza w V Przykazanie Boże. Powoli zabijamy nasze ciało poprzez spożywanie napojów alkoholowych. Miesiąc sierpień zachęca nas do odłożenia alkoholu na miesiąc, co może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Poprawa pracy mózgu,  spadek tłuszczu w wątrobie o 12-15%, spadek glukozy we krwi o 16%, spadek cholesterolu o 5%, spadek wagi średnio o 1,5 kg na takie mogą być pozytywne skutki nie spożywania napojów alkoholowych przez miesiąc.