Co o poście mówią święci?

Zbliżający się Wielki Post skonfrontuje nas (przynajmniej dwa razy) z praktyką postu ścisłego. Dzisiaj trudno jest do niej zachęcić, bo wydaje się ona jedynie reliktem średniowiecznego Kościoła, który widział w poście formę wynagrodzenia za grzechy, a jednocześnie w sposób naturalny oswajał ludzi z myślą o kończących się zapasach. Przypomnijmy, że Wielki Post wypadał w czasie, gdy zapasy żywności powoli się wyczerpywały i ludzie z utęsknieniem czekali na zakończenie tzw. przednówka. W czasie przednówka większość ludzi zmuszona była do spożywania jednego posiłku dziennie, uzupełnianego lebiodą, perzem, pokrzywami i korą. Post ma jednak dużo głębsze znaczenie duchowe i może okazać się praktyką zbliżająca do Boga. Proponuję tym samym kilka myśli świętych, które w poście widzą coś więcej niż tylko ograniczenie posiłku do minimum.

Św. Augustyn z Hippony

Post oczyszcza duszę, oświeca umysł, podporządkowuje ciało duchowi, podtrzymuje serce ciche i pokorne, rozprasza chmury pożądania, gasi płomień rozwiązłości i zapala płomień prawdziwej czystości.

Św. Piotr Chryzolog

Post jest duszą modlitwy, a miłosierdzie jest siłą napędową postu. A więc jeśli modlisz się, to powinieneś też pościć; jeśli pościsz to jednocześnie okazuj innym miłosierdzie. Jeżeli chcesz, aby twoja modlitwa została wysłuchana, wysłuchaj próśb innych ludzi. Jeśli nie zamkniesz swoich uszu na innych, to otworzysz ucho Boga na ciebie.

Św. Izaak Syryjczyk

Kiedy człowiek pości prostuje własne tęsknoty w swoim umyśle i zaczyna rozmawiać z Bogiem.

Św. Grzegorz Wielki

Nie można podjąć duchowej walki bez wcześniejszego ujarzmienia własnego apetytu.

Św. Katarzyna ze Sieny

Od kiedy Adam uległ własnej żądzy, bez umartwienia własnego smaku, nie jest możliwe, aby zachować niewinność.

Św. Bazyli Wielki

Pokuta bez postu jest pusta i bezużyteczna.

Inne artykuły autora

Heretycy!

Rozproszenia na modlitwie