Sanktuarium Błogosławionego Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym (cz. II)

facebook twitter

02-01-2025

Młode, bo prawie 18-letnie Sanktuarium Błogosławionego Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, ustanowione w 2007 roku, tętni życiem. Zadanie szczególne tego Sanktuarium ks. Arcybiskup Józef Michalik nakreślił w drugiej części dekretu: „propagować ideę solidnego wychowania, troski o młodzież oraz ukazywać piękno życia w powściągliwości i pracy.”

"Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić, ubierać na duszy i na ciele" (Ks. Markiewicz, List do siostry Izabeli Markiewicz, 11 kwietnia 1910).

Jak kiedyś dzieci i młodzież gromadziły się wokół ks. Markiewicza tak i dziś przyciąga je on do siebie.

Dziś rodzice z dziećmi przychodzą do Sanktuarium Błogosławionego ks. Markiewicza i modlą się przy jego sarkofagu. Przybywają pielgrzymki uczniów ze szkół im. Ks. Bronisława Markiewicza, dzieci pierwszokomunijne w maju i czerwcu. Około tysiąca młodzieży z Michalickiego Zespołu Szkół Podstawowych z Miejsca Piastowego gromadzi się kilka razy w roku w jego Sanktuarium na Eucharystię oraz na doroczne rekolekcje. Co roku we wrześniu od 2020 roku odbywa się trzydniowe Michalickie Spotkanie Młodych („Festiwal Mocy”) przybyłych ze wszystkich stron Polski, którzy poprzez Mszę  św., nocną adorację Najświętszego Sakramentu, sakrament pokuty, modlitwę i konferencje, śmiech, radość, gry, zabawy, zawody sportowe, koncerty gwiazd i artystów wielbią Pana Boga. W 2024 roku zgromadziło się ponad 1500 młodzieży.

Warto tu sięgnąć do nauczania ks. Markiewicza, który domagał się szkół i oświaty opartej na religii, historii i literaturze polskiej. Pisał: „Szkoła bezwyznaniowa – wychowanie bez religii – sprowadza upadek moralny, pogaństwo. Pomyślność społeczeństwa zależy od moralności i oświaty ludu, a moralność i oświata – od religii”. „Trzeba pamiętać – mówił – że dzieci są nadzieją społeczeństwa. Jakie sobie wychowamy dzieci, takie będziemy mieli społeczeństwo w niedalekiej przyszłości... Dobrze wychowane dziecko – to skarb narodu”. „Szkoły i zakłady wychowawcze bez Boga przyspieszą tylko wybuch przewrotu społecznego. Praca związana z oświatą ludu i podnoszeniem jego dobrobytu tylko wówczas wyda błogosławione owoce tutaj i w wieczności, gdy oprzemy się na niewzruszonej podstawie, którą podaje Kościół katolicki. W przeciwnym wypadku będziemy budowali na piasku”. Ks. Markiewicz przypomina, że literatura i historia nasza uczą patriotyzmu, posiadają znakomitych bohaterów i patriotów do naśladowania: „Polska jest matką Świętych. Nasza ziemia jest zbroczona krwią męczenników i bohaterów, poległych za wiarę. Naród nasz nie splamił się żadnym podbojem, przez wiele wieków stanowił przedmurze chrześcijaństwa”.

Od wychowania młodzieży do trzeźwości i walki z alkoholizmem zależy przyszłość i dobrobyt Polski.

Ks. Markiewicz twierdził: „Podnoszenie bytu, prawdziwej oświaty i moralności zacząć należy od zaprowadzenia trzeźwości”. „Jeśli nie ukrócimy pijaństwa – pisał – na nic się zdadzą inne dobre urządzenia i fabryki, bo ono wszystko pochłonie”. „Alkoholizm najbardziej rujnuje dobrobyt i siłę ludu, a tym samym i społeczeństwo... niszczy zdrowie, pieniądze i szczęście doczesne i przyszłe całych narodów”. Przestrzegał i uświadamiał: „Polska albo będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie!” Stąd walka z pijaństwem i wychowanie do trzeźwości „jest sprawą najpilniejszą, niezbędną, konieczną i w wysokim stopniu patriotyczną”.

Od 1984 roku od 1 do 13 lipca podąża Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego od grobu błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie do Sanktuarium Błogosławionego Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

W ramach Apostolstwa Trzeźwości od 2004 roku odbywa się w Sanktuarium pod koniec lipca Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam, z udziałem Arcybiskupa Przemyskiego i Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Od 2009 roku pod koniec sierpnia organizowane jest tzw. „Wesele bez toastu”, obejmujące warsztaty terapeutyczne, konferencje, prace w grupach, Mszę św. z odnowieniem ślubów małżeńskich, uroczystą Agapę, zabawę taneczną, wspólne śpiewanie.

W każdą drugą sobotę miesiąca po południu w ramach apostolstwa trzeźwościowego odbywa się przy Sanktuarium spotkanie dla dotkniętych uzależnieniami od alkoholu i innych nałogów. Na spotkanie składa się konferencja i świadectwa, Eucharystia i sakrament Pojednania, skromne przyjęcie. W Sanktuarium prowadzone są też rekolekcje trzeźwościowe (od 2002 r.). Istnieje Księga Abstynentów.

W Sanktuarium – dniem poświęconym szczególnym modlitwom i czci błogosławionego Bronisława Markiewicza – jest czwartek. Wieczorem odbywa się specjalne nabożeństwo, modlitwy i litania do błogosławionego Bronisława,  modlitwa o jego kanonizację, uroczysta Eucharystia.

Codziennie wieczorem odprawia się nowennę do błogosławionego Bronisława o cud uzdrowienia, a po Mszy świętej wieczornej jest modlitwa przy jego sarkofagu o powołania kapłańskie i zakonne za jego przyczyną, poprzedzone pieśnią ku jego czci. W modlitwie jest prośba, aby Pan Jezus za przyczyną błogosławionego Bronisława udzielił wychowawcom mądrości stawiania Boga na pierwszym miejscu i miłości wychowawczej, i aby pozwalali dzieciom przychodzić do Niego. Wierni modlą się i zostawiają w Sanktuarium swoje pisemne prośby za dzieci i młodzież, za ich wychowanie religijne i patriotyczne, za Ojczyznę, o trzeźwość Narodu i o życie według zasad „powściągliwości i pracy”.

Przy Sanktuarium można zwiedzić Muzeum Błogosławionego Ks. Bronisława Markiewicza, duszpasterza, wychowawcy, patrioty, apostoła trzeźwości i założyciela zgromadzeń zakonnych św. Michała Archanioła.

Podobne artykuły